De blir årets programledare i Musikhjälpen

Artisten Miriam Bryant

Programledaren Miriam Bryant uppträder också på söndagen.

Bild: EMI Music Sweden.

Artisten Miriam Bryant, komikern Daniel Hallberg och programledaren Farah Abadi leder Musikhjälpen i år.

 

I år är det tolfte året som Musikhjälpen sänds. Programmet sänds på Stora torget i Västerås mellan den 9 och 15 december.

 

De tre programledarna kommer att bo i en glasbur i sex dygn. Där inne kommer de att sända både tv och radio dygnet runt. Totalt kommer de att arbeta i 144 timmar. Dessutom kommer många olika artister att uppträda i buren.

 

Farah Abadi har lett programmet tidigare, men det är första gången för Miriam Bryant och Daniel Hallberg är med.
– Jag känner mig förväntansfull och det känns viktigt, säger Miriam Bryant till Sveriges radio.

 

Målet för hela arrangemanget är att samla in så mycket pengar som möjligt till människor som behöver stöd. Förra året skänkte svenskarna 50 miljoner kronor till Musikhjälpen.

 

Musikhjälpen pågår från 9 till 15 december och direktsänds dygnet runt i SVT Play, P3 och i Musikhjälpens app.

 

 

 

Källa och licens till artikelns bild.

Musikhjälpen är ett program
som sänds i radio och tv.
Tre programledare sitter i en bur
för att samla in pengar.

 

Musikhjälpen har funnits ganska länge.
I år blir de den tolfte gången det sänds.
Programledarna i år är
Farah Abadi, Miriam Bryant och Daniel Hallberg.

 

Farah Abadi har varit programledare tidigare.
Men det är första gången
för Miriam Bryant och Daniel Hallberg.

 

– Jag känner mig förväntansfull
och det känns viktigt
säger Miriam Bryant till Sveriges radio.